Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altının Ons fiyatında gelişme! En güçlü haftalık yükselişine hazırlanıyor

Altının ons fiyatı son bir haftada yüzde 5’in üzerinde bir artış göstererek, 27 Eylül’den bu yana ilk kez 1.900 dolar seviyesini aştı.

Altının ons fiyatı son


İsrail- Filistin çatışmasının daha geniş bir coğrafyaya yayılma potansiyeli endişeleri, güvenli liman olarak kabul edilen altına olan talebi artırdı.

Bugün itibarıyla yüzde 2,7 oranında artarak 1.919,2 dolar seviyesine çıkan altının ons fiyatı, mart ayından bu yana en güçlü günlük ve haftalık kapanışa doğru ilerliyor.

Geçtiğimiz hafta cuma gününden bu yana yüzde 5,4’lük bir artış göstererek 1.919,2 dolara kadar yükselen altının ons fiyatı, şu an önceki kapanışa göre yüzde 2,3’lük bir artışla 1.912 dolardan işlem görüyor.

GERİLİM ENDİŞELERİ İLE YÜKSELİŞE GEÇTİ!

Altının ons fiyatı, ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşmasına rağmen, İsrail-Filistin çatışmasının genişlemesi ve Orta Doğu’daki gerilimin devam edebileceği endişeleri ile yükselişe geçti.

Dün, İsrail’in Suriye’ye düzenlediği saldırı sonucunda Şam ve Halep’teki uluslararası havalimanlarının eşzamanlı olarak kapanması gibi haberler takip edilmişti.

Altın, kriz ve jeopolitik risklerin arttığı dönemlerde yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak tercih edilmeye devam ediyor.

10 YIL ÖNCESİNE GÖRE DAHA SEVİYEDE OLACAK

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi bugün yaklaşık 11 baz puan azalarak yüzde 4,59 seviyesine düşerken, dolar endeksi önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 106,4 seviyesinde bulunuyor.

Dünya Altın Konseyi’nin bugün açıkladığı raporda, “Jeopolitik olaylar ve altına olan etkisi, savaş sona erse bile küresel risk priminin 10 yıl öncesine göre daha yüksek bir seviyede olmaya devam edeceğini” belirtti.

Kredi riski olmayan ve riskli varlıklarla negatif bir ilişkisi olan altının, jeopolitik gerilimlerin getirilerini etkileme olasılığının olduğu, diğer faktörlerdeki değişikliklerin de hesaba katıldığı raporda ifade edildi.