Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GAP 30 yılda bitmedi! Gergerlioğlu memleketi Urfa’nın sorunlarını gündeme getirdi!

YSP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu memleketi Urfa’nın sorunlarını dile getirdi.

YSP Milletvekili Ömer Faruk

Birçok ilin sorunlarını dile getiren YSP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu memleketi Urfa’ya özel ilgi gösteriyor. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Urfa’nın sorunlarına çözüm isteyen Gergerlioğlu, Urfa’ya gelen valilerin, seçim kazanan belediye başkanlarının, milletvekillerinin, mülki amirlerin, memurların bu sorunlara duyarlı olması ve çözmesi gerektiğini ifade etti.

 

URFA’DA KAÇ KÖYÜN YOLU VAR?

Urfa’daki önemli sorunlara dikkat çekmek istediğini söyleyen YSP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “ Türkiye de Sivas’tan sonra en çok köy Urfa’da var. Peki kaç köyde sağlık ocağı var? Buradan tüm yetkililere soruyorum. En başta Şanlıurfa Valiliği’ne soruyorum. Onlar kendi kendilerine soruyorlar mı bilmiyorum ama biz tespitlerimizi soruyoruz. Kaç köyde halı saha ve çocuk parkı var? Urfa’da çocuk sayısı çok fazla, çocuklar ortalıkta kalmış durumda. Onlara oyun alanı, halı saha temin ediliyor mu diye soruyoruz? Kaç köyün içinde parke veya köy içi yol var? Yoksa tamamen toprak ve bakımsız yollar mı bulunuyor.” dedi.

 

URFA TÜM OLUMSUZLUKLARDA BİRİNCİ

Urfa’nın durumunun üzücü olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “Urfa sınavlarda sonuncu, hane başına gelirde sonuncu, işsizlikte birinci, yoksullukta birinci, hane başına nüfus oranında birinci, yani Tunceli’de 1 eve 1 kişi düşerken Urfa’da 1 eve 6 kişi düşüyor. Maalesef Urfa’nın hali çarpıcı bir şekilde son derece kötü ve üzücü durumda ilerliyor. Urfa sosyolojik olarak yeterli bir şekilde desteklenmemesi, iktidar vekilleri tarafından ihmal edilmesi sonucunda bakımsız ve ilgisiz kalıyor.” dedi.

 

URFA HÜKÜMETİN GÖZÜNDE DEĞERSİZ!

Hızlı trenin Antep’e kadar geldiğini ve orada bittiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Urfa hükümetin gözünde çok mu değersiz bir yer diye sordu. Nüfus bakımından Urfa’nın Antep’ten büyük olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Güneydoğu’nun en büyük ili Urfa değil mi? Bunu Urfa’lı bir vekil olarak soruyorum. Otoban Urfa’da bitiyor, neden oradan Siverek üzerinden Diyarbakır’a hatta Van’a kadar gitmiyor? Bu Siverek’e büyük bir hakaret değil mi?” dedi.

 

URFA’NIN NE EKSİĞİ VAR?

300 bin nüfuslu bir ilçe de Harran Üniversitesi’nin bir iki tane önlisans bölümü olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Alanya’da bir ilçe değil mi? Kendi başına üniversitesi var! Gebze bir ilçe ve kendi başına bir üniversitesi var. Bunlar niye Urfa için olmasın? Urfa’nın Suriyeliler hariç 2.200.000 nüfusu var. Suriyeliler ile birlikte 3 milyona ulaşıyor. Burada kaç tane üniversitesi var diye soruyoruz! 600 bin nüfuslu Erzurum’un 2 tane üniversitesi var, örgün öğrenci sayısı 100 bin, açıköğretim ile birlikte 1 milyon öğrencisi var. Antep’in 4, Kayseri’nin 4, Mersin’in 4, Konya’nın 5 üniversitesi var. Hatta Siverek’ten küçük olan Nevşehir’in bile 2 üniversitesi var. Urfa’nın bu illerden ne eksiği var?” şeklinde konuştu.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN HALİNİ KİM GÖRECEK?

Siverek’in yüzölçümü bakımından 1. sırada, nüfus bakımından ise en büyük 10 ilçe arasında olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, Siverek’in il olacak çapta olduğunu fakat sorunlarından dolayı çok mahrum durumda bırakıldığını ifade etti. On binlerce kişinin her yıl kamyonlara binip Manisa’ya üzüme, Aydın’a pamuğa, Nevşehir’e patatese, Bursa’ya domatese, Ordu’ya fındığa gittiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Urfalı mevsimlik işçiler gurbette Suriyelilerden beter koşullarda yaşıyorlar. Mevsimlik tarım işçilerinin halini kim görecek? Bu insanların neden kaderi böyle? Yeri geliyor, dayak yiyor, yeri geliyor traktör yolculuğunda kaza geçirip ölmüyorlar mı? On binlerce öğrenci okulunu bırakıp tarlalarda çalışıyor. Daha geçtiğimiz günlerde 4 yaşında bir kız çocuğu Bursa’ya ailesi ile birlikte gidiyor. Orada tarlanın kenarında otların arasında uyurken tarlanın sahibi bilmeden, dikkat etmeden maalesef 4 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi ailenin çocuğunu eziyor. Esmanur hayatını kaybediyor. Bu durum kimin gündeminde? Aslında bu ülkenin 1. gündemi olmalı. Bunlar son derece önemli. Esmanur’un hakkını biz buradan savunmak zorundayız. Esmanur’un hakkının arkasında dev bir ekonomik sosyal facia var, enkaz var ve o yüzden burada Urfa’nın sorunlarını gündem ediyorum. Her yıl, elektrik faturalarından arazilerini satmak durumunda kalan Urfalıların dertlerine 20 yılda kimse derman olmadı? Yılın 300 günü güneşli bir kentte enerji üretilmiyor, barajın kenarında ki tarlalara su verilmiyor.” ifadelerini kullandı.

 

URFA’YA YAZIK GÜNAH DEĞİL Mİ?

Göbeklitepe’ye 2022’de 850 bin kişinin geldiğini vurgulayan Gergerlioğlu, “Urfa’ya gelen yerli ve yabancı turistler Antep Havaalanı’na iniyor, Antep’te konaklıyor, Antep’te harcıyor, Antep firması ile günübirlik gelip gidiyor. Bu Urfa’ya yazık günah değil mi? Siverek desen, Urfa, Adıyaman ve Diyarbakır gibi önemli turizm kentlerinin yolları üzerinde bulunmasına rağmen tek bir turist kafilesi mola vermek için bile uğramıyor! Halbuki şeytan kuçesi, kalesi, tarihi camileri, yemekleri ile Siverek’te turizmden hak ettiği payı almaya çok layık. Bu yoksulluğu kader olarak görmemek lazım ve bu bir hak talebidir. Sorumlularında bunları bilmesi gerekiyor. Urfa Valisi ve Siverek Kaymakamı’na bunları hatırlatıyoruz.” dedi.

 

100 YILLIK CUMHURİYETTE KAÇ TANE URFALI BAKAN VAR

1970’lerde Siverek’in Urfa ve Diyarbakır ile yarışır durumda olduğunu aktaran Gergerlioğlu, “Siverek’te kaç tane sinema vardı? Şimdi Çüngüş, Gerger olma yolunda ilerliyor. Bu makus talihe son verecek olan bizleriz. Trabzon’da Çaykara diye bir ilçe var, nüfusu 10 bin bile değil, tam 145 tane Çaykaralı kaymakam var. Peki kaç tane Siverekli kaymakam, vali, müsteşar, genel müdür var diye buradan soruyoruz. Önceki dönemde 6 tane Trabzon’lu bakan vardı, 100 yıllık cumhuriyette kaç tane Urfalı bakan var diye soruyoruz!” ifadelerini kullandı.

 

URFALI BİR MİLLETVEKİLİ OLARAK TBMM’DEN HAYKIRIYORUM

Türkiye’de Şırnak ve Ağrı ile birlikte yüzde olarak en çok genç nüfusun olduğu il olan Urfa’nın işsizlikte ilk sırada olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Türkiye’nin vahim ekonomik tablosu ve işsizliğinin en çarpıcı görünümü olan il Urfa’dır. Okullaşma oranında ve üniversite mezunu oranında son sırada yer alıyor. Nevşehir’in nüfusu 150 bin, kütüphane sayısı 38, Urfa’nın nüfusu Suriyeliler dahil 3 milyon, okul çağında ki çocuk sayısı 1 milyon, kütüphane sayısı ise sadece11 tanedir. Çok ciddi bir şekilde eğitime destek vermek gerekiyor. Eğitim, ekonomi, kalkınma alanlarında Urfa’ya özel çok ciddi bir çalışma yapılmasını gerektiğini Urfalı bir Milletvekili olarak TBMM’den haykırıyorum. Memleketimizin hali böyle olmamalı buna itiraz ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

GAP PROJESİ 30 YILDA BİTMEDİ

Urfa’nın yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 7. İli olmasına rağmen tarım gelirlerinde en küçük illerin bile gerisinde olduğun ifade eden Gergerlioğlu,  GAP projesinin 30 yılda bitmediğini vurguladı. Harran ve Suruç dışında GAP’dan faydalanan ilçenin olmadığını aktaran Gergerlioğlu, “Hilvan baraja 5 km uzaklıkta yazın su sıkıntısı çekiyor. 1 metrekare arazisi bile baraj suları ile sulanmıyor. Bunu da Hilvanlılar adına söylemiş olalım. Urfa’nın hem merkezi birçok ilçesi hem de Siverek, Hilvan son derece önemli mahrumiyetler ile boğuşuyor. Olacak bir iş değil burası yetim evlat muamelesi görmemeli.” ifadelerini kullandı.

Urfa Pusula