Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Harran Üniversitesinde adaylar sistem kurbanı mı olacak?

Harran Üniversitesi 2023-2024 lisansüstü başvurularında adaylar sistem kurbanı oldu. Yüksek lisansa başvuran bazı adaylar bilgilerini sisteme yükledikten sonra sistem başvurularını aldı ancak yayınlanan isim listesinde bazı öğrencilerin isimleri yer almadı. Adaylar, bu duruma tepki gösterdi.

Harran Üniversitesi 2023-2024 lisansüstü

Harran Üniversitesi 2023-2024 tezli lisansüstü başvurularını tamamladı. Ancak üniversitenin sistemi, başvuru yapan adayları mağduru etti. Adaylar, sistem mağduriyeti yüzden bir yıllarından olma ile karşı karşıya kaldı.

ADIM ADIM İLERLEYEN SİSTEM BİLE MAĞDUR ETTİ

Sistem üzerinden yapılan başvurular adım adım ilerlerken, belge yüklemesi veya başka hata yapılması durumunda başvuruda ilerlemenin olmaması ya da hata vermesi gerekiyor. Ancak, üniversitede sisteminde yaşanan bir sıkıntı adayları mağdur etti.

MAİL İLE BAŞVURU ALINDI DENİLDİ ANCAK SONUÇ…

Sorun nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren adaylardan bazıları durumu şöyle açıkladı:

“Harran Üniversitesine yüksek lisans için başvurdum. Başvurular sistem üzerinden online şeklindeydi. Bizlerden istenen tüm belgeleri önceden hazırlamıştım. Başvurunun ilk günü siteme girerek başvuru yapmaya başladım. Sistem adım adım ilerliyor. Her adımda gereken belgeleri girerek ilerledim. Tüm adımlardan sonra başvurum gerçekleşti. Sisteme yüklediğim mail adresime ‘başvuru kaydınız başarıyla alındı’ şeklinde bir mail de geldi. Bende başvuru alındığını düşündüm.

Başvurular sonucu bilim sınavına girecek adaylar açıklandığında ismimi görmediğimde başvurumun alınmadığını öğrendim. Üniversiteyi aradık. Ancak çok yapılacak bir şeyin olmadığının yanıtını aldık.”

ADAY LİSTESİ MESAİ BİTİMİNE DOĞRU AÇIKLANDI

Üniversitede mağduriyet yaratan olay bununla da sınırlı değil. Başvuruları alınan adayların listesi Cuma günü mesai bitiminden hemen önce açıklandı. Sistem veya ihmal mağdurları bu kez mesaiye takıldı.

Üniversiteyi arayan adaylara dilekçe ile başvuru yapılması gerektiği bildirildi. Ancak mesai biteceği ve araya hafta sonu gireceği için dilekçenin hafta başı getirilmesi söylendi.

Dilekçe vermek isteyen adaylar, bilim sınavının Pazartesi (yarın) günü saat 10.00’da başlayacağını, mesainin ise saat 8.30’da başlayacağını belirterek, “Dilekçe vermemiz ve sonuçlanması 1.5 saatte hallolur mu bilinmiyor. Üniversitenin bu konuda nasıl bir adım atacağı da henüz ön görülmüyor” diyerek tepkilerini aktardı.

ADAYLAR: MAĞDURİYET GİDERİLSİN

Sistemdeki sorun nedeniyle mağduriyet yaşayan adaylar, mağduriyetlerinin hemen giderilmesini talep etti.