Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kocadağ paylaştı! Urfa Kalesi’nin bu halini hiç görmediniz!

Restorasyon ve kazı çalışmaları yaklaşık 3 yıldır süren Urfa Kalesi’nin yeni görüntüleri adeta büyüledi. Kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan yeni yapılar, kale hakkında bilinmeyenleri de gün yüzünü çıkarıyor.

Restorasyon ve kazı çalışmaları

Birçok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa tarihi mekanlarıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Abbasiler döneminden kaldığı tahmin edilen Urfa Kalesi’nde yaklaşık 3 yıldır devam eden restorasyon ve kazı çalışmalarıyla kalenin bilinmeyen gizemli sırları da ortaya çıkıyor.

Kültür Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğiyle yapılan Urfa Kalesi’nin restorasyon ve kazı çalışmaları Batman Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülriz Kozbe ve ekibi tarafından yürütülüyor.

Daha önceleri dıştan görünen mimari yapısıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin gözdesi olan Urfa Kalesi’nin üzerindeki yapılarıyla da dikkat çekiyor.

Urfa Kalesi’ndeki kazı ve restorasyon çalışmaları ortaya çıkan yapıları sosyal medya hesabından paylaşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Niyazi Kocadağ,

“Bu arada Urfa Kalesinde neler oluyor diye merak edenler

Burası Şanlıurfa Kalesi…

Dünya Urfa’yı merak ediyor…

Teşekkürler @MehmetNuriErsoy

 Teşekkürler @zabeyazgul” notuyla paylaştı.

Urfa Pusula