Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

‘Müzekart’ ücreti ne kadar oldu? Şanlıurfa’yı da yakından ilgilendiriyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa’nın önemli ve tarihi yerlerinin de yer aldığı 350’yi aşkın müze ve ören yerlerine sınırsız ziyaret olanağı sağlayan ‘Müzekart’ın fiyatının bu yıl da aynı kalacağını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı,

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’deki 350’yi aşkın müze ve ören yerine sınırsız ziyaret imkanı sağlayan ‘Müzekart’ fiyatının bu yıl da 60 TL olması yönünde karar aldı. ‘Müzekart’la Şanlıurfa’daki müzeler, ören yerleri gibi yerler de ziyaret edilecek.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla alınan kararla birlikte bu yerlere Ağustos ayından itibaren sadece Müzekart ile giriş yapılabilecek.

Yine Ağustos ayından itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyet kimlik kartı sahibi olmayan yabancı uyruklulara yapılan bilet satış fiyatları da güncellenecek.

KİMLER ÜCRETSİZ YARARLANIYOR?

Türkiye Müzeleri Mobil uygulaması üzerinden de dijital olarak temin edilebilen Müzekart haricinde müze ve ören yerlerine ücretsiz olarak giriş hakkı da tanınıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 18 yaş ve altındaki gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler;

65 yaş ve üstü vatandaşlar;

Gaziler ile şehit ve gazilerin eş ve çocukları;

Engelliler ve bir refakatçisi;

Er ve erbaşlar;

ICOM, ICOMOS ve UNESCO kartı sahipleri;

Basın kimlik kartı sahipleri;

Seyahat acentesi sahip veya sorumlu müdürleri;

Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardına haiz profesyonel turist rehberleri;

Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki eş ve çocukları;

0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar ile; Hayatboyu Öğrenme Programı çerçevesinde Comenius Okul Ortaklıkları ile Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamındaki öğrenci grupları (Türkiye’deki muhatapları tarafından sözleşmelerini ibraz etmeleri kaydıyla) müze ve ören yerlerinden ücretsiz olarak yararlanıyor.