Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Otopark yapma kararı belediyelere bırakıldı! Kat sayısı arttı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bina altlarındaki otopark ve planlı alanlarla ilgili yönetmelik değişikliği kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ‘Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ kararı ile ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu yeni değişiklikle birlikte ülke genelinde kentsel dönüşüm kapsamına alınan yapılar için otopark yapma zorunluluğu kararı ilgili belediyelere bırakıldı. Kapalı çıkma yapabilme şartı zemin artı 4 kat iken yeni düzenlemeyle zemin artı 7 kat olarak değiştirildi.

Resmi Gazete’de otoparklarla ilgili söz konusu kararda, “Afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu parsellerde yeni yapılacak yapıların otopark ihtiyacının çözümünde; bu Yönetmelikte belirtilen usuller herhangi bir öncelik sırası olmadan uygulanabileceği gibi otopark bedeline ve bu bedelin hesabına esas asgari otopark miktarlarına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla ruhsat vermeye yetkili idaresince meclis kararı alınmak suretiyle farklı usuller de belirlenebilir” ifadelerine yer verildi.

KARAR BELEDİYE MECLİSLERİNDE OLACAK

Söz konusu kararla birlikte belediyeler riskli yapılarda bodrum katlara yapılması mümkün olmayan, ikiz ve bitişik parsellerde, parsel derinliği yetmeyen, köşe başı olan parsellerde, ada yapılaşmadan kaynaklanan yan bahçe yetersizliği gibi konularını göz önünde bulundurarak meclislerinde alacakları kararla ‘otopark sağlanması’ zorunluluğunu aramayacak ancak Otopark Yönetmeliğindeki Otopark hesabına göre ücretlerini alıp yapı ruhsatlarını düzenleyebilecek.

ZEMİN ARTI 7 KAT OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğiyle değişiklikte ise kapalı çıkma yapabilme şartı zemin artı 4 kat iken yeni düzenlemeyle zemin artı 7 kat olarak değiştirildi.

Resmi Gazete yer alan karara ilişkin olarak, “3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin otuzuncu fıkrasının (a) bendinde yer alan “ve binada kapalı çıkma” ibaresi yürürlükten kaldırılmış, aynı fıkranın (b) bendinin birinci cümlesinde yer alan “4 kat” ibaresi “7 kat” şeklinde değiştirilmiş ve aynı bendin son cümlesinde yer alan “Zemin+4 katı geçmeyen binalarda ise kapalı çıkma yapılması durumunda;” ibaresi “Kapalı çıkma yapılabilen binalarda ise;” şeklinde değiştirilmiş, aynı cümlede yer alan “kolonların” ibaresi “düşey taşıyıcı elemanların” şeklinde değiştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.