Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Şanlıurfa merkezde yıkılan binaların yerine yenisi yapılacak mı? İşte detaylar!

Depremin etkili olduğu Şanlıurfa’da kent merkezinde bulunan birçok hasarlı binanın yıkım işlemi tamamlandı. Peki bunların yerine yenisi yapılacak mı? İşte detaylar…

Depremin etkili olduğu Şanlıurfa’da

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde hem can kayıplarına hem de yıkıma neden oldu.

Şanlıurfa’da deprem sonrası ağır hasarlı olduğu tespit edilen birçok binanın yıkım işlemi gerçekleştirildi.

TOKİ tarafından yıkılan binaların yerine rezerv alanlarında yeni konutlar yapılırken, Şanlıurfa’nın kent merkezinde yıkımı gerçekleştirilen binaların yerine yenisinin yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

YETKİ BAKANLIKTA

Kent merkezindeki meydanlar, cadde üzerindeki evler, eski mimarisine uygun olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak.

EMSAL ORANLARI DÜŞÜRÜLECEK

Deprem sonrası yapılacak konut projelerinde zemin artı 4 kata müsaade edileceği için emsal oranları düşürülecek. Peki, daha önce çok katlı ve çok dairesi bulunan yapılardaki durum nasıl çözülecek? Burada da kura çekimi devreye girecek. Burada kendisine daire çıkmayanlara rezerv alanlarda kendilerine hak verilecek. Rezerv alandaki evin maddi değerinin kent merkezindeki yapıya göre düşük olması durumunda ödemede kolaylık veya belli indirimler yapılacak.

MÜLK SAHİPLERİNİN BAŞVURU YAPMASI GEREKİYOR

Müteahhitler eliyle yerinde kentsel dönüşümler için mülk sahiplerinin yüzde 50 artı 1’inden fazlasının başvuru yapması bekleniyor.

Müteahhitlerin bu konutları yapmaları durumunda tip projeler ve sözleşmeler uygulanacak. Evini yaptırmak isteyen depremzedelerin bakanlığa başvuru yapmaları gerekiyor.