Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sultanoğlu’nun atanmasına bir tepki daha: Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama!

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlayan Asım Sultanoğlu’na tepkiler sürerken, TİP Şanlıurfa İl Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim

2016 yılında Karaman’da görev yaptığı dönemde ismi Ensar Vakfına ait yurttaki cinsel istismar olayına karışan Asım Sultanoğlu, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandı.

Göreve başlayan Sultanoğlu’na tepkiler yağarken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Şanlıurfa İl Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi.

TİP Şanlıurfa İl Başkanlığı’nın yaptığı açıklama şu şekilde:

“İlimiz Şanlıurfa’da ağustos ayının başında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gerçekleşecek atama hakkında birtakım dedikodular çıkmış sadece çıkan dedikodular bile Urfalıların ve bütün ülkenin tepkisini çekmiştir. Zaman içerisinde ortaya çıkan dedikoduların akıl almaz bir şekilde gerçek olduğunu ve sübut bulduğunu gördük. İl müdürlüğü resmi Twitter hesabından 7 Ağustos tarihinde paylaştığı gönderide Ensar vakfına bağlı yurtlarda gerçekleşen tecavüz olayıyla ilgili gerçekleştirilen soruşturmada adı geçen 3 isimden biri olan Asım Sultanoğlu’nun göreve başladığını duyurdu.

Peki kimdir Asım Sultanoğlu? Karaman’da 2016 yılında 45 erkek çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili açılan Ensar Vakfı Davası’nda hakkında soruşturma açılan 3 yöneticiden birisidir. Çocukları istismar eden ve 508 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Muharrem Büyüktürk ile yurtta birlikte fotoğraf çekildiği ortaya çıkmıştı. Sultanoğlu, 9 Mayıs 2014’te “KAİMDER yurdumuzdaki öğrencilerle sohbete geldik. Maşallah çocuklar pırlanta” yazarak fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Karaman Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun, Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Ensar ve KAİMDER’e ait yurtlara dair” müzekkere cevabında, “İlimizde KAİMDER ya da Ensar Vakfı’na bağlı ev ya da yurt bulunmamaktadır” yanıtını verdiği ve savcılığa yalan beyanda bulunduğu ortaya çıkmıştı. 2019 yılında olaydan 4,5 yıl sonra Sultanoğlu ve iki idareciye soruşturma izni verildi. Ancak aradan geçen zamanda henüz soruşturma ile ilgili bir ilerleme sağlanamadı.

Karaman’da Ensar Vakfı skandalı sonrasında Sultanoğlu, Maraş Milli Eğitim Müdürü olarak atandı fakat halkın “Ensar ile ilişki olan birinin buraya gelmesini istemiyoruz” tepkilerinin ardından atama kararı iptal edildi. Sultanoğlu, bu olayın ardından önce Bursa İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandı. 2021 yılında Antalya’ya atanması tepkiler ile engellenen Sultanoğlu, sonra da Milli Eğitim Bakanlığı’nda müşavirliğe terfi ettirildi.

Öyle bir isim ki halk nezdinde hak ettiği cevap verildikçe terfi ettiriliyor, il müdürlüklerinin başına getirilmek isteniyor. Buradan Milli Eğitim Bakanlığına ve Şanlıurfa Valiliğine çağrıda bulunuyoruz. Derhal bu atamayı iptal edin. Çocuklarımızı tarikat yurtlarında alçakça hisler ile istismar eden kişilere yakınlığı ile gündeme gelen bu kişinin il müdürü olarak şehrimizde bulunmasına ne halkımızın tahammülü var ne de bizim. TİP Şanlıurfa İl Örgütü olarak bu skandal atamanın ve iptal sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Şanlıurfa sahipsiz değildir. TİP VAR BİZ VARIZ, BURADAYIZ BURADA OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ.”