Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TOKİ konutları gecikti! Şanlıurfa’da konutların fiyatı 4 katına çıktı!

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, TOKİ’nin Eyyübiye ilçesinde yapmayı planladığı konut projesinde gecikme yaşandığı bu neden konut satış fiyatının 4 katına kadar çıktığını belirtti.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçende yapmayı planladığı konut projesindeki gecikme nedeniyle vatandaşın mağduriyet yaşadığını kaydetti.

Projesi öncesi 450 bin TL’ye satılması beklenen konut fiyatının gecikme nedeniyle 2 milyon TL’ye yaklaştığını vurgulayan Tanal, Şanlıurfa’daki vatandaşların bu durumda mağdur edildiğini dile getirdi.

Sosyal medya hesabından konuyu gündeme getiren Tanal, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi için TOKİ’nin İstanbul Arnavutköy’deki kararını emsal gösterdi.

TANAL YAPTIĞI PAYLAŞIMDA ŞUNLARI İFADE ETTİ:

“TOKİ, Şanlıurfa’daki dar gelirli vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor.

2019 yılında başlatılan, 4 etaptan oluşan Eyyübiye Batıkent Mahallesi TOKİ Konut Projesi’nde gecikme yaşandı.

Sözleşme imzalama tarihi olarak, 2023 yılının Ekim ayı belirlendi. TOKİ’nin ilgili projesi kapsamında vaktinde teslim edilmeyen konutların ortalama satış fiyatı 2 milyon TL.

Yüzde 10’luk peşinat bedeli ise ortalama 200 bin TL. Başlangıç taksiti de 15 bin TL.

Yüzde 20’lik peşinat bedeli ise 400 bin TL’yi buluyor.

Asgari ücreti bile bulmayan maaşla geçinmeye çalışan gelirli bir vatandaş, emekliler, bu peşinatı, bu taksiti nasıl ödesin?

Eğer konutlar zamanında tamamlanıp hak sahiplerine anahtar teslimi yapılsaydı, bu mağduriyet yaşanmayacaktı.

Çünkü planlanan tarihte teslimat yapılmış olsaydı, konut satış bedeli ortalama 450 bin TL olacaktı. Peşinat ücreti, taksit bedeli de ona göre düşük olacaktı.

Gecikme, tamamen TOKİ’nin kusuru. “Hiç kimse kendi kusurundan yararlanamaz” ilkesi gereği, gecikmeden kaynaklı maliyetleri, TOKİ üstlenmelidir. Gecikmeden kaynaklı maliyet, Şanlıurfalı vatandaşın sırtına yüklenmemelidir.

Emsal karar var elimizde. TOKİ Başkanlığı, İstanbul Arnavutköy’deki 3 bin 750 konut yapımında yaşanan gecikme nedeniyle sorumluluğu üstlenerek, “Mülkiyet ve planlama sorunlarından dolayı yaşanan gecikmelerden kaynaklı maliyet artışları, konut fiyatlarına yansıtılmayacak ve vatandaşlarımız mağdur edilmeyecektir” açıklamasını yaptı.

Peki söz konusu Şanlıurfa olunca neden TOKİ, gecikmelerden kaynaklı maliyet artışlarını, konut fiyatlarına yansıtmama kararı almıyor?

Avnavutköy’deki kararın benzerinin, Şanlıurfa Eyyübiye Batıkent TOKİ Konut Projesi için de alınmasını bekliyoruz.

TOKİ’nin İstanbul Arnavutköy’deki uygulamasının aynısını, Şanlıurfa’daki konut projeleri için de istiyoruz. Maalesef Şanlıurfa’mız yine üvey evlat muamelesi görüyor!”