Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye TOGG’u, onlar Urfa’da HOGG’u üretti! Destek bekliyorlar!

Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğrencileri kendi imkanlarıyla ürettikleri otomobile ‘HOGG’ adını verdi. Öğrenciler ortaya koydukları projeyi daha da geliştirmek için destek bekliyor.

Harran Üniversitesi Teknik Bilimler

Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğrencileri kendi imkanlarıyla yerli ve milli bir otomobil üretti. Türkiye’nin ürettiği TOGG’dan esinlenen öğrenciler otomobile ‘Harran Otomobil Girişim Grubu’ (HOGG) adını verdi.

Deprem ve sel felaketi nedeniyle uzaktan eğitim sistemine devam etmek zorunda kalan öğrenciler, iki ay gibi kısa bir sürede ve kendi imkanlarıyla araç parçalarını temin etti.

SESLİ KOMUTLA ÇALIŞIYOR

Hocalarının yılsonu verdikleri bitirme projesini başarıyla tamamlayan öğrenciler, önce araç için bağımsız otomatik ve sesli komutla sinyal verebilen bir sistem geliştirdi. Öğrenciler daha sonra sesli yanıtla kontrol edilebilen sinyal sistemi, elektronik devreler ve yazılımlarla aracı dizayn etti. Aracı kullanan şahıs sola döneceği zaman ‘sola sinyal ver’ sağa döneceği zaman ‘sağa sinyal ver’ komutu ile otomatik olarak araç o yöne sinyal veriyor. Sistem, sürücünün sesine entegre olarak çalışıyor.  Ayrıca araç otomatik olarak 45 derecelik dönme açısına göre hemen aktif olarak o yöne sinyal vermeye başlıyor.

DESTEK BEKLİYORLAR

Yüksekokul öğrencileri olarak destek görmeleri halinde projeyi daha da geliştirmek istediklerini belirten Harran Otomobil Geliştirme Grubu, “Bu projeyi TOGG’dan esinlenerek yapmaya başladık. 14 kişilik öğrenci ekibimizle tamamen atıl araç parçalarından 14 bin TL maliyet ile yaptık. Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Otomotiv Bölümü Öğrencileri olarak yerli ve milli aracımız olan “TOGG” fabrikasını görmek istiyoruz. Yapılan faaliyetleri yerinde inceleyip TOGG ile HOGG aracımızı yan yana görmek istiyoruz. Bizler iki yıllık deneyimlerimizle kısıtlı imkanlarla şartları zorlayarak gerçekleştirdiğimiz aracımızı hem TÜBİTAK hem de bu projeyi geliştirebilecek sanayi kuruluşlarında daha da ileriye taşımak istiyoruz. Yaptığımızın daha da iyisini yapabileceğimizin farkındayız.  Bizlerin de fikirlerimizin önemsendiği ortamda, projelerimizi hayata geçirebileceğimiz alanlarda veya fabrikalarda sanayici ve müteşebbislerle çalışmak istiyoruz. Her zamanda yanımızda olan ve desteklerini bizden esirgemeyen hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Harran Otomobil Geliştirme Grubu; Yusuf Demir, Mehmet Yaşar, Fatih Turmak, Şilaş El Hüseyin, Mehmet Alan, Emirhan Öğretmen, Mehmet Yalçın, Hasan Ay, Abdulselam Tahtasız, Abdurahim Kaya, Umutcan Akış, Fuat Çobanyıldızı, Mustafa Nitik, Cebrail Tuncel öğrencilerinden oluşuyor.