Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

UNICEF’ten acil insani ateşkes çağrısı!

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze Şeridi’ndeki abluka altındaki çocuklara ulaşmak için acil bir insani ateşkese ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım


UNICEF MENA tarafından yapılan açıklamada, Gazze’deki çocukların durumunun “felaket” olarak nitelendirildiği ve ayrıca “UNICEF, Gazze Şeridi’ndeki çocukların kritik ihtiyaçlarına yanıt veriyor ancak erişim giderek zorlaşıyor ve tehlikeli hale geliyor. Çocuklara ulaşmak için acil bir insani ateşkese ihtiyaç var.” denildi.

Açıklamanın yanı sıra, “Bütün savaşlarda ilk ve en fazla zarar gören her zaman çocuklardır.” ifadesi içeren bir fotoğraf da paylaşıldı.

GAZZE’DE İSRAİL ŞİDDETİ

Hamas’ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” adıyla geniş çaplı bir saldırı başlatmıştı.

Bu süreçte Gazze’den İsrail topraklarına binlerce roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na saldırarak bu bölgeyi ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra bu bölgeden İsrail topraklarına girmiş, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne çok sayıda savaş uçağıyla saldırı başlatmıştı.

ÇOCUK, KADIN, GAZETECİ…BİNLERCE CAN KAYBI!

Gazze’den başlatılan saldırılarda 1300 İsrailli ölürken, 3,436 İsrailli yaralandığı bildirilmişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırıları sonucunda Gazze’de 724’ü çocuk, 458’i kadın toplamda 2,329 kişinin hayatını kaybettiğini, 9,042 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da ise İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucu 55 Filistinlinin öldüğü ve yaklaşık 619 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Ayrıca İsrail’in saldırılarında Gazze’de 9, Lübnan’da ise 1 gazetecinin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşılmıştı.