Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa dahil edilmemişti! Saraç: Kültürel cehalet olarak nitelendiriyoruz!

Dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri 11 İlde düzenlenecek. Tarihin ve kültürün başkenti konumunda olan Şanlıurfa’nın bu festivale dahil edilmemesine ilişkin Şanlıurfa Kent Konseyi bir basın açılaması yaparak tepki gösterdi.

Dünyanın en kapsamlı kültür

Dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Nevşehir, Trabzon, Erzurum, Çanakkale, Gaziantep, Ankara, Konya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere 11 ilde başlıyor. 

Festivalin yapılacağı şehir ve tarihleri de geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Festivale tarihin ve kültürün başkenti konumunda olan Şanlıurfa’nın dahil edilmemesi tepkilere neden oldu.

Bu duruma bir tepki de Şanlıurfa Kent Konseyi’nden geldi. 

Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç, konuya ilişkin bir bası açıklaması yaptı.

Saraç, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Hikâye 2021’de başladı. Kültür ve turizm bakanlığı “kültür yolu festivalleri” adı altında bir proje ilan etti. Anadolu’yu kapsayan festival veya şenlikleri içeren bu projeye Şanlıurfa dahil edilmedi, sesimiz çıkmadı. 2022’de Galataport’ta yapılan Göbeklitepe Sergisi’nde kültür ve turizm bakanı projede Şanlıurfa’nın olmadığını söyledi. Sesimiz çıkmadı. 2023 geldi. Projede uygulanma aşamasına gelindi. Bu durumdan yeni haberdar oluyoruz veya ediliyoruz. Kamuoyunun haklı ve şiddetli tepkisini dile getirmek için kamuoyu adına bu basın açıklamasını yapıyoruz. Bu projeye Güneydoğu’da Gaziantep ve Diyarbakır’ın alınışına itirazımız olamaz. Ama her bakımdan onlardan daha zengin kül- türe, tarihe, mekân ve materyale sahip Şanlıurfa ve Mardin’in alınmamasını biz “kültürel körlük” veya “kültürel cehalet” olarak niteliyoruz. Bunun mantıksal bir açıklaması yoktur ama siyasal bir açıklaması olabilir. Yani siyasi bir baskı veya baskısızlık söz konusudur. Bu komedinin bir başka yüzü de şudur: çok iyi bir turizm bakanımız vardır. Kendi alanında Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Ama bir kültür bakanımız yoktur. “kültür” bakanlıkta bir müsteşar yardımcılığına veya bir genel müdürlüğe indirgenmiştir. Taşıyla, toprağıyla “tarihle el ele yürüyen şehir” olan Şanlıurfa’nın bu projeye katılmamasına hiçbir siyasi itiraz yapılmamış veya yapılan itirazlar kaale alınmamıştır.
Bu durumu kınıyor; bu veya bundan sonraki proje ve programlarda Şanlıurfa’nın görmezlikten gelinmesine razı olmayacağımızın bilinmesini isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” 

Urfa Pusula