Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’da ilk! Kentte açılan merkeze hasta kabulü başladı

Şanlıurfa’da açılan ve bölge illerin de faydalanabileceği Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezinde hasta alımına başlandı.

Şanlıurfa’da açılan ve bölge

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yara, yanık ve karbonmonoksit zehirlenmesi başta olmak üzere pek çok hastalıkta hızlı iyileşme sağlayan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezinde hasta alımına başlandı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Abdullah Solmaz, hizmet başkanları ve hastane yönetimi ilk hasta alımında Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezinde hazır bulundu.

Burada bir konuşma yapan Solmaz şunları dile getirdi:

“Şanlıurfa ilimizde bugün ilk olarak hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmaya başlandı. Birçok hastalığın tedavisinde etkili olan bu tedavi yöntemi ile artık sevk eden değil sevk alan bir il olacağız.

Karbonmonoksit zehirlenmesi ve diyabetik yaraların tedavisi, görme kaybı ve ani işitme kaybı olan hastalarda hiperbarik oksijen tedavisi özellikle yaralarda etkili olan bir yöntem.

Şeker hastalarının ayaklarındaki yaralardan, kemik iltihaplarına, ezilme ve yaralanmalardan damar tıkanıklığına bağlı yaralara kadar pek çok tedavide kullanılabiliyor. Tedavi, özellikle kışın meydana gelen soba zehirlenmelerinde hızlı ve yerinde tedavi ile hastanın hayatını kurtaran ve ileride yaşam kalitesini etkileyen bir tedavi yöntemi olarak da biliniyor.

Vatandaşlarımızın bu hizmetten faydalanarak sağlıklarına kavuşacaklarını düşünüyoruz. Daha öncesinden il dışına sevk etmek zorunda kaldığımız kronik yara bakım hastalarımız, yanık hastalarımız, diyabetik ayaklı olan hastalar veya travma hastaları gibi çeşitli hastalarımızın tedavilerini Şanlıurfa’daki merkezimizde gerçekleştirebileceğiz. İlimize böylesi önemli bir tıbbi cihaz kazandırıldığı için başta Sağlık Bakanımıza ve Sağlık Bakanlığımızın her kademesine teşekkür ederim” dedi.

Hasta Mehmet Güçlü ise “Çok şükür Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi var yoksa tedavi için çevre illere gitmek zorunda kalacaktık. Teşekkür ederim” dedi.

Yine tedavi gören Enver Dağ da “Tedavi olmam gerekliydi, ilimizde olmadığı için çevre illere gitmek zorunda kalıyorduk. İl Sağlık Müdürlüğümüzün girişimleriyle ve Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize böyle bir cihaz kazandırdıkları için şahsım ve bütün hastalar adına Sağlık Bakanlığına ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkür ederim” dedi

Merkezde sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp uzmanı, basınç operatörü, hemşireler ve yardımcı personeller ile hastalara hizmet veriliyor. Haftanın 5 günü, günde 2 seans hasta kabul eden merkezde, tedavi seansı ortalama 2 veya 2,5 saat sürüyor.