Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’da sıcak havalar etkisini sürdürüyor! Uzmandan kritik uyarı!

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar hayatı olumsuz etkilerken, uzmanlar da zorunlu olmadıkça vatandaşların dışarı çıkmamaları yönünde uyarıda bulundu.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden

Kavurucu sıcaklardan bunalan vatandaşlar, klimalı ortamları ve gölge alanları tercih ederken, havuz ve sulu alanlarda serinlemeye çalışıyor.

Aşırı sıcakların etkisini sürdürmesi beklenirken, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Doktor İzzettin Hür, vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyarıda bulundu.

Türkiye’nin en sıcak şehirlerinden birisi olan Şanlıurfa’da hava sıcaklıklarının 45-50 derece seviyelerine ulaştığını ifade eden Uzman Doktor Hür, “Özellikle öğlen saatlerinde güneşin tepede olduğu zamanlarda dışarıya çıkmamamız lazım. Çıkmak zorunda kalırsak da imkân varsa gölgeli yerleri tercih ederek veya şemsiye kullanarak güneş ışınlarından kendimizi korumamız gerekiyor. Açık renkli kıyafetler tercih ederek sıvı kaybına dikkat etmemiz gerekir. Çay, kola ve gazlı içecekler suyun yerini tutmaz. Bunlara dikkat ederek günde en az 3-4 litre sıvı tüketmeye gayret edelim ” ifadelerini kullandı.

Havaların aşırı sıcak olması nedeniyle güneş ışınlarına maruz kalarak sıcak çarpması nedeniyle hastaneye çok sayıda hastanın müracaat ettiğini söyleyen Uzman Doktor İzzettin Hür, Halsizlik, baş ağrısı, aşırı yorgunluk hissiyatı ile başlayan şikâyetlerin kusma ve baygınlık gibi sonuçlara kadar ilerleye bildiğini belirterek bu tür şikâyetleri bulunan vatandaşlarımızın en yakın hastaneye müracaat etmeleri konusunda vatandaşları uyardı.

Urfa Pusula