Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’daki binalar 1975 yönetmeliğine göre yapılmış! Yıldırım’dan kentsel dönüşüm vurgusu!

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki Yıldırım, Şanlıurfa’daki 2000 yılından önce yapılan binaların 1975’teki deprem yönetmeliğine göre yapıldığını ifade etti. Yıldırım, bu yapı stokunun kentsel dönüşüm kapsamında tasfiye edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki

6 Şubat’ta yaşanan ve Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 11 ilde etkili olan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından yapılan çalışmalar devam ediyor.

Şanlıurfa’da depremin ortaya koyduğu enkazı kaldırma ve hasarlı binaların yıkım işlemleri sürerken, gözler bir kez daha var olan yapı stokuna çevrildi.

Hem Türkiye genelinde hem de Şanlıurfa’da 1999 ile 2000 yılından önce yapılan yapıların 1975 yılındaki deprem yönetmeliğine göre inşa edildiğini belirten Kentsel Dönüşüm Uzmanı Zeki Yıldırım ve İnşaat Mühendisi Zeki Yıldırım, bu yapı stokunun mutlaka kentsel dönüşüm kapsamında tasfiye edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

‘YIKIMI HEPİMİZ GÖRDÜK’

Samsat-Bozova-Hilvan ve Siverek fay hattının aktif hale gelmesi durumunda ortaya çıkacak sonucun büyük olacağına dikkat çeken Yıldırım, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Kolon-kiriş kesme gibi bina taşıyıcı sistemine müdahaleler zaten cinayet işlemekle eşdeğer bir durum! Bunun başkaca bir benzetmesi olamaz!

Asıl daha korkunç olan, ülke genelinde ve özelde Şanlıurfa’da 1999-2000 yılı öncesinde 1975 deprem yönetmenliğine göre inşa edilmiş binalardır! Plansız alanlarda kaçak inşa edilmiş binaları söylemiyorum bile! Bu binaları canlı insan mezarları olarak tanımlayabiliriz. Kahramanmaraş merkezli depremde Urfa’da meydana gelen yıkımı hepimiz gördük.

Allah esirgesin Samsat -Bozova-Hilvan-Siverek fay hattında meydana gelecek bir depremde maalesef Urfa’daki yıkımın boyutu çok daha büyük olacaktır. Bu yüzden mevcut yapı stokunun kentsel dönüşüm kapsamında tasfiye edilerek yerine güvenli yapıların inşa edilmesi konusunda yerel yönetimlere, yerel bürokratik kurumlara, ilgili meslek örgütlerine ve mühendis-mimar-şehir plancılarına büyük sorumluluk düşüyor” ifadelerini kullandı.