Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’daki tarih yok oluyor!

Şanlıurfa’da kendi kaderine terk edilen, definecilerin saldırısı altındaki tarihi Germuş Kilisesi, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. CHP’li Mahmut Tanal, konuyu Meclis’e taşıdı.

Bu haberin fotoğrafı yok

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, yetkili kurumların restorasyon sözüne rağmen kendi kaderine terk edilen, definecilerin saldırısıyla yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Şanlıurfa’nın tarihi Germuş Kilisesi’ni TBMM’ye taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yanıtlanması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sunan Tanal, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde bulunan, Surp Asdvadzadzin Kilisesi olarak da bilinen Germuş Kilisesi’nin korunmayarak tahribata uğradığını öne sürdü. Tanal, Bakanlığın tarihi ve kültürel değeri olan bir mabedi neden kaderine terk ettiğini, bu hususun Anayasadaki “Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması” başlıklı 63. maddesine aykırı olup olmadığını sordu.

DEFİNECİLER TAHRİP ETMEYE DEVAM EDİYOR

İçerisinde Germuş Kilisesi’nin de bulunduğu Şanlıurfa ili Haliliye ilçesi Dağeteği Mahallesi’nin, 23 Ekim 2011 tarihli 28093 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan kararla “Turizm Merkezi” olarak kabul edilmiş olmasına rağmen, Germuş Kilisesi’nin denetimsizlik sebebiyle define arayan kişiler tarafından tahrip edildiği iddialarını anımsatan Tanal, “Tahribata karşı neden tedbir alınmamıştır? Şanlıurfa’da tarihi ve kültürel varlıkların kendi kaderine terk edilmesi, tahribata karşı korunmaması, bölgedeki kültür turizminin baltalanmasına sebebiyet vermeyecek midir? Bakanlığınız, Germuş Kilisesi’nin daha fazla tahrip edilmemesi için hangi tedbirleri alacaktır?” sorularını yöneltti.

RESTORASYON NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Germuş Kilisesi’nin kubbesinin çöktüğü iddialarının doğru olup olmadığını soran Tanal, Germuş Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarının ne zaman başlayacağına ilişkin bilgi talep etti. Tanal, “Yok olma noktasına gelen Germuş Kilisesi’nin ivedi olarak koruma altına alınmasına ilişkin çalışmalarınız var mıdır? Bu çalışmalar ne zaman hayata geçirilecektir? Şayet yoksa koruma altına alınmadığı takdirde telafisi imkânsız tarihi ve kültürel kayıplar yaşanacağı açık değil midir?” diye sordu.

Germuş Kilisesi’nin içindeki ve çevresindeki eski mezarlıkların bulunduğu arazilerin imara açıldığı iddialarını da soran Tanal, “Anayasamızın 63. maddesi uyarınca kültür ve tabiat varlıklarını korumakla görevli olan Devlet’in, kültürel ve tarihi öneme sahip Germuş Kilisesi’nin daha da tahrip edilmesine yol açacak bu karar, Anayasamızın ihlal edilmesi anlamına gelmiyor mu?” sorusunu yöneltti.

Urfa Pusula