Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Urfa’dan Bursa’ya giden tarım işçileri anlattı: Her şey rezalet, çamurlu su içiyoruz!

Şanlıurfa’dan Bursa’ya tarım işçisi olarak giden kadınlar yaşadıkları zorlukları anlattı. Elektrik, banyo ve tuvaletin olmadığını dile getiren kadınlar çamurlu su içtiklerini kaydetti.

Şanlıurfa’dan Bursa’ya tarım işçisi

Şanlıurfa’dan Türkiye’nin başka kentlerine mevsimlik tarım işçisi olarak giden ailelerin dramları bitmek bilmiyor. Yaptıkları uzun ve zorlu yolculuğun ardından çalışmak için gittikleri yerlerde de yaşadıkları ortam yaşanabilir olmaktan oldukça uzak.

Elektriğin, suyun, banyonun ve tuvaletin olmadığı ortamda çalışan mevsimlik tarım işçileri ev olmadığı için de çadırlarda yaşamak zorunda kalıyor.

Her yıl aynı dramların yaşandığı Şanlıurfa’daki mevsimlik tarım işçileriyle ilgili sorun ve sıkıntılar bu kez Bursa’da yaşandı. Barınma koşullarının insani olmadığını dile getiren Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçisi kadınlar, yaşadıklarını ‘Bursa Su Kolektifi’ne anlattı.

‘BİZ ÇOK REZİLİZ’

İsmini vermeyen Şanlıurfalı bir kadın, “Şanlıurfa Siverek’ten biz geliyoruz Bursa’ya. Bursa, Mustafakemalpaşa Şenlik köyü. Merada oturuyoruz biz. Sezonluk işçiyiz. Bizim suyumuz çamur gibi. Yine de para alıyorlar. 6 bin 500 TL para alıyorlar. Ev başı 500 TL verdik. Halimize bir bakın. Banyo yok, tuvalet yok, ev yok, hiçbir şey yok. Elektrik yok. Oradan buraya kadar geliyoruz. Dolmuş parasını biz veriyoruz. Oradan 20 bin TL, buradan 20 bin TL. Toplam 40 bin TL ediyor. Dayı başı komisyonun alıyor. Bize ne kalıyor? Her şey pahalı. Hiçbir şey yok. Suyu da çamur gibidir. Biz buzu parayla alıyoruz, suyu parayla alıyoruz. Çamaşır yıkadığımız zaman sabun tutmuyor, tursil tutmuyor. Tuz gibidir, bir de üstüne para veriyoruz. Çamur gibi su. Yani biz çok reziliz” ifadelerini kullandı.

‘İSHAL OLUYOR, KUSMA OLUYOR’

Engelli çocuğu olan ve çalışan bir başka kadın da “Bizim suyumuz yok. Köyden suyu, buzu parayla getiriyoruz. Elektrik yok. Kirli sularla çocuklar banyo yapıyorlar. İshal oluyor, kusma oluyor. Banyo yok, WC yok. Her şey rezalet! Aylığımız asgari ücrete bile değil. Toz duman içindeyiz” diye konuştu.