Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Paket açıklandı! Bu kredi Şanlıurfa’ya can suyu olacak!

KOSGEB’in Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin etkilediği illerdeki KOBİ’lerin iyileştirilmesi ve istihdamın devamlılığının sağlanması amacıyla sağlanan destek programının tanıtımı Şanlıurfa’da yapıldı.

KOSGEB’in Kahramanmaraş merkezli iki

KOSGEB’in 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük depremin etkili olduğu 11 ildeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere can suyu olması, istihdamın devamlılığının sağlanması amacıyla KOBİ’lere sağlanacak destek programının tanıtımı Şanlıurfa’da yapıldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ( ŞUTSO) Konferans Salonu’nda yapılan tanıtım toplantısına KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, ŞUTSO Başkanı Mehmet Yetim, ŞESOB Başkanı Şefik Bakay’ın yanı sıra diğer sektör temsilcileri katıldı.

‘ Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Destek Programı’ kapsamında 450 milyon Dolar bütçe ayrıldığını ve bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjde olarak sunulduğunu kaydeden KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu, destek paketinin Dünya Bankası ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle yürütüldüğünü dile getirdi.

‘HIZLI BİR ŞEKİLDE DÖNÜŞLERİ YAPMAMIZ LAZIM’

Destek paketinin Şanlıurfa’nın ticaretine can suyu olacağını vurgulayan İbrahimcioğlu, “450 milyon dolarlık bu destek 11 kente hasar durumuna göre dağıtılacak. Yaklaşık 12 milyar TL’lik bu destek paketinin 11 ilde bir canlanmaya sebep olmasını istiyoruz. Listelere baktığımızda, gelmeden önce kaç KOBİ’miz Şanlıurfa’da destekten istifade edebilir diye şöyle bir inceledik. Hasar durumuna göre, hasar tespiti yapılmış olan işletmeler ve 75 bin liranın üzerinde cirosu olan işletmelere baktığımızda yaklaşık 5 bin işletmemiz bundan istifade edebiliyor. Ama bununla beraber hasar tespiti yapılmamış, henüz raporu olmayan, beyannamesini düzeltebilecek olanları da bu kapsamın içerisine koyduğumuzda 11 bin işletmemizin de potansiyel olarak bu destekten faydalanabileceğini de öngörüyoruz. An itibarıyla 3 bin 334 işletmemiz başvurusunu yapmış 2 hafta içerisinde. Hızlı bir şekilde bu dönüşleri yapmamız lazım, çünkü başvuru değerlendirme süreçlerimizin de hızlı olmasını istiyoruz. Bir ay içerisinde de ödemeleri yapıp yıl bitmeden bu bahsettiğimiz desteğin ticaretin çarklarının içerisine girmesini hedefliyoruz. Ticaretin çarklarına bu destek paketi girdiğinde 5 bin işletme alsa, ortalama 400 bin liradan yıl bitmeden 2 milyarlık bir destek paketi Şanlıurfa’nın ticaretinin çarklarına girmiş olur” ifadelerini kullandı. 

Program daha sonra soru-cevap şeklinde devam etti.